петак, 11. септембар 2015.

Energetska efikasnost PVC stolarije


Energetska efikasnost je potrebna ne zato što je trend već zato što je zaista potreba u svakom smislu.

Naše težnje da imamo udoban, funkcionalan stan ili kuću treba da podrazumeva komfor ali i razumne troškove.
S toga nije čudo da je trend u svetu postavljanje standarda izgradnje kako bi nivo toplotne propustljivosti bio što niži a smanjenje potrošnje energije što veća.

U Srbiji se vodi dosta računa o izolaciji, pa tako da praktično i nema novogradnje bez termoizolacije i fasade ali ima dosta propusta kada je PVC stolarija u pitanju. Za to su uglavnom krivi investitori koji štede na ugradnji stolarije, jer svoju zaradu pronalaze u razlici novca između kvalitetne stolarije i one koja je manjeg kvaliteta.v Največi gubitak energije se postiže kroz stolariju, Najviše kroz prozore, čak 50% gubitka energije zgrade upravo odlazi na gubitak kroz prozore.



Transmisijom se takođe ostvaruju gubici.
Kad se kaže transmisija, misli se na gubitak energije preko stakla i prozora onda kada je PVC prozor zatvoren. Kako bi transmisija bila niska prozori moraju ispunjavati par uslova kao što je
  • stvaranje toplotnog mosta
  • lako otvaranje i zatvaranje
  • nisku toplotnu provodljivost
  • kvalitet zaptivke mora biti visok
  • eventualne šupljine moraju biti popunjene bez uticaja na kvalitet

Kako staklo čini važan element prozora jer zauzima najveću površinu uvek treba izabrati niskoemisiona stakla.

Pored toga važni faktori su komore kojje se nalaze između staklenih površina.
Debljina stakla nije toliko bitan element kao komora jer je ona glavni izolator. Velika je razlika u prozorima koja imaju dva stakla od onih koja imaju tri, odnosno da li su u pitanju jednokomorni ili dvokomorni prozori.
Ako su komore još ispunjene gasom poput argona ili kriptona, onda je izolacioni efekat potpun.

Veliku ulogu igra i izbor stakla. Već smo spomenuli niskoemisiona.
Niskoemisiona stakla su ona stakla koja su u tankom sloju premazana metalnim filmom koji ne propušta sunčevu svetlost unutra niti toplotu vani.



Sve ove informacije su dobijene prostim testiranjem, pri spoljnoj temperaturi od -10oCa unutrašnjoj +20, temperatura kod prozora koji su jednostruko stakljeni iznosi -2,temperatura kod onih koji su dvostruko stakljeni – jednokomornih iznosi +8,3oC, a kod trostruko stakljenih, odnosno dvokomornih +18.1oC.

Nadam se da smo vam pomogli ovim informacijama oko dilema po pitanju izbora PVC stolarije.
Biće dovoljno da izračunate razliku u ceni pri uštedi električne energije samo na godišnjem nivou, pa to pomnožite sa 8, jer toliko vam godina otprilike treba za povraćaj novca uloženog u kupovinu PVC prozora i PVC vrata. Obzirom kako je vek trajanja kada je u pitanju PVC stolarija najmanje 30godina a neki proizvođači daju i više, to znači da imate najmanje 22 godine uštede na računima u svom budzetu!

Нема коментара:

Постави коментар